Statut       Zarzad       Kontakt       Mapa strony


Autostrada  

PRZEBIEG: Jędrzychowice(gr.) - Wrocław - Katowice - Kraków - Rzeszów - Korczowa(gr.)    długość 668 km.


Autostrada A4 jest częścią drogi międzynarodowej E40: Ostenda - Akwizgran - Kolonia - Erfurt - Wrocław - Katowice - Kraków - Kijów. W Polsce jako kontynuacja niemieckiej autostrady A4 z kierunku Drezna, przebiegać będzie od przejścia granicznego Jędrzychowice-Ludwigsdorf przez Legnicę, Wrocław, Opole, Gliwice, Katowice, Kraków, Tarnów, Rzeszów do przejścia granicznego na Ukrainę w Korczowej.
Historia budowy A4 sięga jeszcze lat trzydziestych ubiegłego wieku, gdyż początki budowy tej autostrady są związane z programem budowy infrastruktury na terenie Niemec w latach 30-tych. Odcinek pod Wrocławiem przez ponad 30 lat po II wojnie światowej pozostawał jedynym, obok odcinka autostrady koło Szczecina, odcinkiem autostrady w Polsce. Tak więc ironią losu pierwsze polskie autostrady powstały dzięki Niemcom i zmianie granic RP narzuconej decyzją "Wielkiej Trójki" podczas konferencji w Jałcie w 1945 roku. W latach 90 do momentu remontu Autostrada ze względu na wysokie zużycie i "sklawiszowanie" nawierzchni doczekała się określenia najdłuższych schodów Europy i testowego odcinka dla zawieszeń aut. Autostrada nr 4 jest najbardziej zaawansowanym projektem autostradowym w Polsce i będzie pierwszą autostradą, która powstanie w całości przez cały kraj. Budowa autostrady na pozostałych do budowy odcinkach zakończy się w 2012 roku.
W weźle Krzyżowa A4 łączy się z autostradą A18 idącą do przejścia granicznego z Niemcami w Olszynie i dalej w kierunku Berlina. W węźle Wrocław-Południe A4 krzyżuje się z autostradą A8 będącą autostradową obwodnicą Wrocławia, prowadzącą do węzła Wrocław-Psie Pole i dalej w kierunku Łodzi i Warszawy. W węźle Gliwice-Sośnica przecina się z autostradą A1 (Gdańsk - Gorzyczki).

Informacje o autostradzie A4 w Wikipedii

Strona operatora A4 na odcinku Katowice - Kraków STALEXPORT AUTOSTRADA MAŁOPOLSKA S.A.

Rozwój autostrady A4 w Polsce i dalsze plany budowy

Plany autostrady A4

Odcinek Zgorzelec (Gr.) - Krzyżowa


ZgorzelecWęzeł "Godzieszów"Wykroty, CzernaZebrzydowa, TomisławWęzeł "Bolesławiec",
Węzeł "Krzyżowa"

Odcinek Kraków - Tarnów


Wielicka - Szarów (436+000 - 455+900) 5,35 MBStanisławice - Krzyż (455+900 - 512+800) 21,6 MB


Odcinek Tarnów - Rzeszów


Zaczarnie


Jaźwiny


Węzeł Dębica-Żyrków


Węzeł Dębica-Pustynia


Ostrów


Węzeł Ropczyce


Bratkowice


W. Rzeszów Zachodni


W. Rzeszów Wschodni

Odcinek Rzeszów - Przeworsk


W. Rzeszów Wschodni


Łukawiec


Węzeł Łańcut


Budy Łańcuckie

Odcinek Przeworsk - Granica Państwa


Przeworsk


W. Jarosław-Wierzbina


W. Jarosław-Pawłosiów


Zamiechów


Węzeł Radymno


Chotyniec


Węzeł Korczowa (gr.)